- KGF -
2019. október 8.
Az önkormányzati választás kampányának hajrájában a kormányzat többször is konkrét figyelmeztetést küldött a választóknak: gondolják meg, kire szavaznak, mert egy ellenzéki településvezető megválasztásával fejlesztési forrásoktól zárhatják el a településüket.
De vajon hogyan alakult ez a jelenlegi önkormányzati ciklusban?! A FundMonitor aktuális elemzésében néhány olyan megye uniós forrásfelhasználási adatát vizsgáltuk meg, ahol ellenzéki vezetésű járásszékhely is található. A fentiek tükrében nem mondhatnánk, hogy meglepő eredményre jutottunk.
- KGF -
2019. augusztus 21.
Hétfő óta a fél ország azt találgatja, vajon mire gondolt Angela Merkel német kancellár, mikor azt mondta:
„Magyarország jól használja fel az EU-s támogatásokat”.
Tán tudományosan megalapozott adatok alapján állította mindezt? Vagy csak az emelkedett, ünnepi hangulat és a túlzott udvariaskodás miatt tette? Esetleg egy politikai játszma következő lépését kell kihallani belőle? Biztosak egyikben sem lehetünk, arról ellenben nagyon is lehet véleményünk, hogy jól használjuk-e fel az uniós támogatásokat. Lássuk!
- KGF -
2019. április 1.
Mennyi EU-s pénzt költött eddig Magyarország? Sokat. Minden egyes eurót észszerűen és hatékonyan használtunk fel? Közel sem. Mivel kvázi töméntelen mennyiségű forrás áll rendelkezésre, sok olyan projekt is átcsúszik a rostán, aminek az ég egy adta világon semmi értelme. Persze a fejlesztési források értelmetlen felhasználása kormány-, sőt országfüggetlen sajátosság, de a hazai példáknak így is bárki csodájára járhat. Ezeket a projekteket valaki kitalálta, megint valaki megtervezte, másvalaki megírta a pályázatot, de a legnagyobb baj, hogy az állam támogatást is adott rá. Időről időre érdemes megemlékezni róluk.
- KGF -
2019. január 1.
Mikor tavaly ilyentájt az évindító bejegyzést fogalmaztuk, nem gondoltuk, hogy mindössze kettő fogja követni azután. Mivel végül igen mozgalmas és tartalmas év lett 2018, a szakmai és egyéb elfoglaltságok mellett megmaradó erőforrásainkat leginkább a "Számláló" rovat frissen tartására tudtuk irányítani. De a háttérben folyamatosan zajlott a munka a fejlesztési irányok keresésével, tartalomgenerálással vagy éppen pályázati megmérettetéssel. Bár ezek gyümölcse is lassabban érik be a tervezettnél, de bízunk az idei év új lendületében és abban, hogy terveinket mielőbb sikerül megvalósítani. Mert továbbra is hisszük, hogy van értelme és létjogosultsága a fejlesztéspolitikáról beszélni.
- KGF -
2018. április 6.
A FundMonitort többek között azért indítottuk, mert meggyőződésünk, hogy a jelenlegi pályázati rendszer nem megfelelő. Gyakorló tanácsadóként nap, mint nap tapasztaljuk a meglévő problémákat, elméleti szakemberként az alternatívákról is van elképzelésünk. Így aztán a cím megfogalmazása ebben a formában szerintünk sajnos helytálló. 2018-ban Magyarországon nem az a kérdés, hogy jó vagy rossz a kormány által szisztematikusan átalakított, saját képre formált pályázati rendszer, sokkal inkább az, miért rossz, miért nem működik. Aktuális írásunk a pályázati világ útvesztőjéből közöl részleteket, terjedelmi okokból kifolyólag két felvonásban. Az első részben egy átfogó áttekintést szeretnénk adni a folyamatokról.
- KGF -
2018. február 8.
„Minden pályázatot meghirdettünk 2017 márciusáig.” „Az összes forrást odaítéljük 2018 tavaszára.” „Jelentősen túlteljesítettük a 2017-es kifizetési célszámokat.” Siker, siker hátán, gondolhatja az olvasó, pedig az első ránézésre pozitív töltetű üzeneteket valójában fenntartással kell kezelni. Bár a rendelkezésre álló források mielőbbi elköltése akár legitim célnak is tűnhet, egyáltalán nem biztos, hogy mi nevetünk majd a végén. Bármi áron pénzt költeni továbbra sem érdem, az Európai Unió csak a szabályosan felhasznált támogatásokat fogja végül jóváhagyni. De mit jelent az, hogy jóváhagyja? Mikor jutunk egyáltalán a pénzünkhöz? A FundMonitor aktuális írása a támogatás lehívásának folyamatát és az abszorpció fogalmát járja körül.
- KGF -
2018. január 2.
Beköszöntött 2018, amely több szempontból is mérföldkő a kohéziós politika jelenlegi ciklusa során. Miközben a Kormány továbbra is elkötelezett a források minél gyorsabb lekötésében és idén a rendelkezésre álló keret jelentős részét ki is akarja fizetni a kedvezményezetteknek, Brüsszel már az idén elért időközi eredményeket kérni majd számon a tagállamokon. A részcélok esetleges nem teljesítése pedig 2019-től akár pénzügyi szankciókat is eredményezhet. Hovatovább, a 2020 utáni költségvetés tervezése is idén indulhat majd a tervek szerint, ennek kapcsán sem lesz utolsó szempont, hogyan és miként teljesít Magyarország a támogatások felhasználása terén. Csak ismételni tudjuk magunkat: a források elköltése önmagában most sem lesz érdem.
- KGF -
2017. november 8.
A sajtó időről időre felkap gyanús vagy gyanúsnak vélt, EU-s forrásból megvalósult projekteket, de a cikkekből az olvasó legtöbbször csak félinformációkat tudhat meg. Nem derül ki számára a pályázat feltételrendszere, az értékelés módja és folyamata, a projekt megvalósításának körülményei, pontos részletei. Mindezzel együtt az olvasó joggal teheti fel a kérdést: lehetséges, hogy egy projekt az adott pályázat céljaival ellentétes tartalommal nyerjen támogatást és valósuljon meg? A FundMonitor aktuális írása ilyen jellegű projektek lehetséges életútját vizsgálja.
- KGF -
2017. november 2.
Úgy bizony, évente több mint százezer forintot. Ha akarom sok, ha akarom kevés, de az biztos, hogy csecsemőtől aggastyánig minden egyes magyar állampolgárra jutott ennyi a közösből. Igaz, nem a pénztárcádban vagy a bankszámládon kell keresd, a pénzt ugyanis Magyarország kapja és használhatja fel. Így tehát ez valójában a csatlakozásunk óta a mindenkori kormányzat által kifizetett európai uniós támogatások egy magyar lakosra jutó összege. A kifizetések teljes volumene pedig az eltelt 13 évben mintegy 14,5 ezermilliárd forint, nem számítva a közvetlen agrártámogatásokat.